Historia

Po powrocie z I wojny światowej bracia Emanuel Teodor i Józef Bothor wraz ze swoimi żonami Jadwigą i Joanną Vogt urzeczeni pięknem Beskidów i willami włoskimi postanowili wybudować wspólnymi siłami dom w Szczyrku.

Historia

Ponieważ obaj byli urzędnikami gminnymi w Lipinach ich dochody były skromne, dlatego dom został ukończony dopiero w 1935 roku.

Historia

W owym czasie przy ulicy Górskiej stały tylko dwa domy. Niestety w 1939 roku wskutek wybuchu II wojny światowej i nastania władzy niemieckiej bracia z rodzinami musieli opuścić swój dom, w którym zorganizowano lazaret dla lekko rannych żołnierzy niemieckich. W domu pozostała jedynie Jadwiga, która dostała nakaz zarządzania lazaretem. W 1945 roku dom oddano w ręce prawowitych właścicieli, pod warunkiem wynajmu domu przedsiębiorstwom gospodarki uspołecznionej – dom podlegał przymusowemu zarządowi państwowemu, chociaż Emanuel i Teodor pozostawali jego właścicielami. W 1957 roku dom znany dotąd pod nazwą „Przyjaźń” przeszedł pod zarząd Funduszu Wczasów Wypoczynkowych (FWP) i przemianowany na „Maria 5”.

Historia

Zgodnie z nowym prawem w 1966 roku obiekt przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zwrócony rodzinie Bothor dopiero w 1993 roku – niestety w stanie nie nadającym się do użytku. Po przeprowadzeniu remontu dom został nazwany na cześć córki Emanuela „Bianka”. Od tego momentu służył wielu turystom, miłośnikom krajobrazów beskidzkich i włóczęgi po zalesionych szlakach jako spokojna, przepełniona historią przystań.

RECEPCJA

8.00 - 20.00

+ 48 605 339 020
recepcja@willabianka.pl

FACEBOOK

SOCIAL MEDIA 

© Copyright 2021 Willa Bianka Szczyrk
Wykonanie: Krzysztof Majdak